Manchester jest położony u podnóża Gór Pennińskich, nad rzeką Irwell. Jest to jeden z najważniejszych ośrodków przemysłowych Anglii. Ważne centrum życia kulturalnego i naukowego. Po Londynie, Manchester jest drugim co do wielkości centrum handlowym Wielkiej Brytanii.
Liczba mieszkańców: 486 tys.; zespół miejski (pokrywający się z obszarem Wielkiego Manchesteru i obejmujący m.in. m.: Stockport, Oldham, Rochdale, Bury, Salford, Bolton) liczy 2,5 mln mieszkańców (2004), w tym ok. 1,2 mln pracujących; ponad 2 mln mieszkańców żyje w promieniu 10 mil (16 km) od centrum miasta, ponad 5 mln w promieniu 30 mil (48 km).
Historia
W 79 roku powstała rzymska warownia, która istniała do V wieku. W roku 1086 Manchester został założony niedaleko dawnej twierdzy rzymskiej o nazwie Mamucium lub Mancunium. Aż do roku 1838 (mimo karty przywilejów z 1301 roku) traktowany administracyjnie jako wieś. Od połowy XVIII w. jeden z ośrodków rewolucji przemysłowej, ośrodek przemysłu włókienniczego, w XIX wieku największy na świecie. Wtedy nastąpił gwałtowny rozwój miasta jako centrum nowoczesnego przemysłu. Tu w 1789 roku uruchomiono pierwszą maszynę parową do napędu przędzalni.
Obecnie wielkie centrum przemysłu włókienniczego, maszynowego, elektrotechnicznego, samochodowego, lotniczego, papierniczego i odzieżowego. Port morski, z projektowana rozbudowa, połączony Kanałem Manchesterskim z Morzem Irlandzkim. Wazny port lotniczy Ringway, siedziba w czasie wojny polskich spadochroniarzy. Silny ośrodek naukowy, miejsce pierwszego rozlamu atomow, i pierwszego praktycznego naukowo komputera. Gymnazia i licea: Manchester Grammar School, Rzymsko-Katolicki St. Bede's College, Zydowski King David's High School, zenski Manchester High School for Girls, Withington High School for Girls, muzyczny Chetham's School. Najwiekszy nie-kolegialny Uniwersytet w Wielkiej Brytanii, alma mater wielu laureatow Nagrody Nobla University of Manchester, Manchester Metropolitan University, Royal Northern College of Music, University of Salford in Manchester (choc scisle w oddzielnym miescis Salford0, Manchester Business School i sławne obserwatorium nalezace do Uniwersytetu radioastronomiczne Jodrell Bank (16 mil na południe od Manchesteru); także liczne instytuty naukowe; w roku 2004 łącznie ok. 120 000 studentów). Drugi po Londynie co do wagi ośrodek medialny, glowna kwatera wielu sekcji i rozglosni BBC, nowo wybudowane na terenie bylegu Portu.
Od 1857 roku siedziba The Hallé Orchestra, najstarszej w Anglii stałej orkiestry symfonicznej oraz BBC Philharmonic Orchestra. Talkze wielu grup popularnych wywiodlo z miasta, od poczatkow muzyki rock'owej do dnia dzisiejszego.
Serial Paradox z 2009 r. został nakręcony w tym mieście, wsrod licznych innych audycji i filmow.
Albert Square
Katedra w Manchesterze
Dworzec kolejowy Victoria Station
Katedra widok z koła obserwacyjnego
Chińska dzielnica
Teatr Contact na kampusie University of Manchester przy Oxford Road w Manchesterze.
Szpital okulistyczny - recepcja
Zabytki i turystyka
katedra zbudowana w XV wieku w stylu gotyckim
zabytkowy szpital z XV-XVII wieku
gotycki ratusz
budynki w stylu georgiańskim z XVIII wieku (St John Street)
budynki w stylu wiktoriańskim (Barton Square)
Athenaeum, Royal Theatre i Free Trade Hall z XIX wieku (Peter Street)
Museum of Science and Industry (np. lokomotywy)
Gallery of English Costume
Greater Manchester Police Museum
Imperial War Museum North
Manchester Jewish Museum
Manchester Museum
Pankhurst Centre
People's History Museum
Urbis
Beetham Tower – najwyższy wieżowiec w mieście
port lotniczy Manchester
Demografia
W Manchesterze istnieje ogromne zróżnicowanie demograficzne. Praktycznie można spotkać każdą narodowość oraz osoby wyznające niemal wszystkie większe religie świata.
Po roku 2004 do miasta napłynęła duża fala emigrantów z nowych krajów UE. W mieście od dawna mieszka bardzo duży procent ludności czarnej, z których wielu podaje się jako tak zwanych "czarnych Brytyjczyków" (z ang. Black British). A także ludności z dalekiego wschodu, np. glownie z Hong Komg, Tajwanu, Chin lub Singapuru. Wielu z nich uważa się za tzw. ludność orientalną, z centrum kulturalnym w jednym z najwiekszych 'Chinatown' na Zachodzie. W mieście żyją również Hindusi oraz Irlandczycy. Niektóre źródła podają, że w mieście mieszka około 35% mniejszości narodowych[potrzebne źródło]. Miasto ma liczna Polonie, datujac od pierwszego powstania [ goscil tutaj Chopin. Pierwszy klub polski datuje od 1910r., na ulicy 'Poland Street'. Niedalekie 'Radium street' upamietnia wizyty Madame Curie w Uniwersytetcie. Jest takze tzw. 'Gay Village'. Prawie kazda mniejszosc obchodzi swoje znaczne swieta parada przez centrum i calodniowymi obchodami.
Religia Procent populacji
Chrześcijanie 62.4%
Ateiści 16.0%
Nie sklasyfikowani 9.7%
Muzułmanie 9.1%
Żydzi 1.0%
Hindusi 0.7%
Buddyści 0.5%
Sikhowie 0.4%
Inni 0.3%
Kluby piłkarskie
Manchester City F.C.
Manchester United F.C.
Transport
W mieście znajdują się stacje kolejowe Manchester Oxford Road, Manchester Picadilly oraz Manchester Victoria.
Chińska dzielnica |
Albert Square |
Szpital |
Katedra |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz