Granice miasta
Granice miasta Bristol definiuje się na kilka sposobów:
Najwęższa definicja miasta obejmuje obszar, na którym sprawuje władzę rada miejska (city council). Tak określony obszar nie obejmuje dużej części ujścia rzeki Severn ani wysp Steep Holm i Flat Holm.
Nieznacznie szerszej definicji używa Narodowe Biuro Statystyczne. W jej świetle w skład miasta wchodzą obszary zabudowane przylegające do miasta, niebędące we władaniu rady miejskiej, takie jak Filton, Patchway, Bradley Stoke - jednocześnie wyklucza obszar niezabudowane będące w gestii rady miejskiej.
Oficjalnie zdefiniowany obszar miejski Bristolu, używany do badań statystycznych obejmuje dodatkowo Kingswood, Mangotsfield, Stoke Gifford, Winterbourne, Frampton Cotterell, Almondsbury i Easton-in-Gordano.
Określenie "Wielki Bristol", używane jest np. przez administrację regionu South West England w odniesieniu do całej powierzchni miasta i trzech gmin wchodzących w skład unitary authority.
Religia
Katedra katolicka w Clifton
Bristol jest miastem, na którego historii religia odcisnęła duże piętno. Od XVI wieku był siedzibą diecezji i miastem katedralnym, posiadającym status city. Obecnie najbardziej rozpowszechnioną religią w mieście jest chrześcijaństwo - przyznaje się do niego 60% mieszkańców miasta (72% dla całej Anglii). Jako niewierzący określa się 25 procent mieszkańców (15% w skali kraju), 2% wyznaje islam, żadna inna religia nie ma powyżej procenta. 1,7 procent określiło swą religię jako "rycerz Jedi", co jest dziewiątym wynikiem w Anglii - oficjalnie nie traktuje się tego jak wyznanie i choć statystyki podają wyniki, nie uwzględniają w klasyfikacji religii.
Kościół anglikański podlega diecezji bristolskiej obejmującej również Swindon a jej głównym kościołem jest katedra bristolska. Diecezja bristolska kościoła katolickiego, podległa prowincji Birmingham ma swoją siedzibę w Clifton.
Gospodarka
Najbardziej znany produkt z Bristolu. Ostatni lot Concorde'a
Miasto należy do dobrze prosperujących. PKB na głowę wyniósł w 2001 ok. 15,5 tys. £, co jest wartością o 23% większą niż średnia krajowa. Daje to Bristolowi trzecią pozycję w Anglii, po Londynie i Nottingham, piątą w Wielkiej Brytanii i 34. w Unii Europejskiej pod tym względem. Bezrobocie w ostatnich latach spadło i zrównało się ze średnią krajową.
Bristol od zawsze był dużym portem handlowym, głównie w dziedzinie importu tytoniu, do XVIII wieku również handlowano tu niewolnikami. Obecnie jest dużym portem przeładunkowym i największym importerem aut w Wielkiej Brytanii. Po wydzierżawieniu portu w 1991 zainwestowano w niego 330 mln £ i przeładunki wzrosły z 4 mln ton do 12.
Obecnie podstawą gospodarki miasta jest przemysł lotniczy, następnie sektor finansowy, informatyczny oraz turystyka. Przemysł lotniczy daje zatrudnienie ponad 40 000 ludziom i obejmuje nie tylko takie kluczowe firmy jak Rolls-Royce, British Aircraft Corporation, która produkowała Concorde czy Airbus ale również małe i średnie przedsiębiorstwa. Szacuje się, że 76% dostawców z regionu dla tej gałęzi przemysłu to firmy małe i średnie a ich liczba wciąż wzrasta. Organizacja grupująca podmioty z branży, w roku 2003 zanotowała podwojenie liczby członków. Dobór kadr opiera się przede wszystkim o absolwentów miejskich uczelni; oba uniwersytety mają wydziały inżynierii lotniczej. Przemysł lotniczy ma w mieście duże tradycje: już w I wojnie światowej używano wyprodukowanych w mieście samolotów Bristol F.2 Fighter, podczas drugiej wojny używano samolotów Bristol Blenheim i Bristol Beaufighter (dlatego właśnie miasto przeszło serię zmasowanych ataków bombowych). W latach pięćdziesiątych przestawiono produkcję na samoloty cywilne. Firma od czasów wojny produkowała również ręcznie wykonywane samochody i autobusy. W roku 1960 doszło do rozdzielenia się części zakładów i powołania niezależnych firm. Obecnie w mieście znajduje się firma wytwarzająca balony na ogrzane powietrze.
Sektor finansowy zatrudnia 40 tys. pracowników. W mieście działa 400 firm zaawansowanych technologii włącznie z krajowym laboratorium badawczym Hewlett-Packarda. Bristol jest siódmym miejscem pod względem liczby odwiedzin obcokrajowców - do miasta przyjeżdża 9 mln gości.
Nauka i szkolnictwo
Uniwersytet w Bristolu - Victoria Rooms
W Bristolu znajdują się dwie wyższe uczelnie: Uniwersytet Bristolski, zwany redbrick oraz Uniwersytet Zachodniej Anglii, dawniej Politechnika Bristolska, która zyskała status uniwersytecki w roku 1992. W mieście znajduje się również pięć koledżów, w tym trzy o charakterze religijnym i teologicznym: Trinity College, Wesley College oraz Bristol Baptist College. Miasto dysponuje 129 placówkami nauczania początkowego, siedemnastoma szkołami średnimi i trzema miejskimi placówkami edukacyjno-oświatowymi. Po ścisłym centrum Londynu, Bristol znajduje się na drugim miejscu w Wielkiej Brytanii pod względem nasycenia szkołami niepublicznymi. Między nimi znajduje się Red Maid's School, założona w roku 1634 przez Johna Whitsona i będąca najstarszą w Anglii szkołą dla dziewcząt.
Miasto ma duże tradycje naukowe. Uniwersytet bristolski zalicza się do starszych w Anglii, tzw. red brick. W roku 1900 liczył czterystu studentów i miał jeden z najwyższych odsetków studentek, ok. 35%. W Bristolu pracowali m.in. nobliści: Paul Dirac – nagroda w r. 1933 za osiągnięcia w dziedzinie mechaniki kwantowej oraz Cecil Frank Powell – nobel w r. 1950 za fotograficzną metodę obserwacji procesów jądrowych. W mieście pracował również wybitny dziewiętnastowieczny chemik Humphry Davy. W roku 2005 angielski Kanclerz Skarbu uznał ponadczasowe osiągnięcia miasta w dziedzinie nauki i techniki, wymieniając je na liście sześciu "miast nauki" i obiecał sfinansowanie miastu parku nauki na przedmieściu Emerson's Green kosztem 330 milionów funtów.
Zabudowa i architektura
Najwyższy budynek w mieście
Spichlerz - przykład bristolskiego stylu bizantyńskiego
Miasto charakteryzuje się zabudową eklektyczną. Można tu znaleźć większość stylów, od średniowiecza aż po najnowsze tendencje w architekturze. W XIX wieku miasto wykształciło swój własny styl, tzw. bristolski styl bizantyjski, którego przykłady przetrwały do dziś.
Uniwersytet |
Spichlerz |
najwyższy budynek |
Bristol |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz