sobota, 19 maja 2012

Liverpool

Liverpool – miasto położone na zachodnim wybrzeżu północnej Anglii, ok. 340 km od Londynu, na północnym brzegu estuarium rzeki Mersey. Siedziba hrabstwa Merseyside. Liczy ok. 445 tysięcy mieszkańców.

Jest drugim po Londynie ośrodkiem portowym Wielkiej Brytanii i jednym z najważniejszych takich ośrodków w historii (dzięki handlowi niewolnikami, a także handlowi i komunikacji pasażerskiej z Ameryką). Jest ośrodkiem przemysłowym (gł. przemysł paliwowy, samochodowy i elektroniczny), kulturalnym i naukowym.

Sześć lokacji w mieście tj. trzy w portowo-handlowej części miasta oraz trzy w centrum obejmujące zabytkowe budynki w 2004 roku zostały wpisane jako Liverpool Maritime Mercantile City na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Z Liverpoolem kojarzy się zespół The Beatles, który w tym mieście powstał i występował w klubie The Cavern.

W Liverpoolu są dwa znane kluby piłkarskie: Liverpool F.C. ("The Reds") i Everton F.C.




Geografia

Liverpool ma powierzchnię 111,84 km2. Najwyższym wzniesieniem w mieście jest Everton Hill (wysokość 70 m n.p.m.). Od północy graniczy z gminą Sefton, od wschodu z Knowsley, od zachodu przez rzekę Mersey z gminą Wirral - wszystkie w hrabstwie Merseyside, zaś od południa z gminą Halton w hrabstwie Cheshire.

Początki miasta

Liverpool w 1572 r.

W czasach rzymskich obecny obszar miasta był terenem podmokłym w okolicy którego przechodziła droga z Chester do Lancaster. Pierwsze ślady trwałego osadnictwa ludzkiego w rejonie estuarium Mersey z połowy VI wieku wskazują na wikingów. Oficjalne początki miasta datuje się na 28 sierpnia 1207 roku kiedy to król Anglii Jan I założył w tym miejscu port. Kilkanaście lat później dla ochrony portu, jak i umocnienia władzy w rejonie został zbudowany Liverpool Castle (został zburzony na początku XVIII wieku i obecnie w jego miejscu na Derby Square stoi Queen Victoria Monument posiadający pamiątkową tablicę informującą o zamku). W 1257 roku zbudowano kaplicę St Mary del Quay (obecnie w tym miejscu stoi Church of Our Lady and Saint Nicholas).[1] W tym okresie liczba ludności nie przekraczała 2000 osób.[2]




Podział administracyjny

Władze w Liverpoolu stanowi Liverpool City Council. Składa się ona z 90 radnych wybieranych przez lokalne społeczności.

Miasto jest podzielone na 30 okręgów wyborczych, które mieszczą się w pięciu tzw. parliament constituency - Garston and Halewood, Liverpool Riverside, Liverpool Walton, Liverpool Wavertree i Liverpool West Derby.[20].



Zabytki i turystyka 

Liverpool Maritime Mercantile City zespół sześciu lokacji wpisanych w 2004 roku na listę światowego
dziedzictwa UNESCO. W jego skład wchodzą:

Pier Head obejmująca zespół trzech najbardziej znanych budynków miasta zwanych The Three Graces
Albert Dock na południe od Pier Head na terenie których znajdują się m.in.

Tate Liverpool

Merseyside Maritime Museum

International Slavery Museum

The Beatles Story

Stanley Dock Conservation Area – zespół doków na północ od Pier Head

Ropewalks - południowo-zachodnia część Duke Street Conservation Area na terenie której znajdują się najstarsze budynki w mieście m.in. centrum sztuki Bluecoat które od ponad 290 lat służy jako miejsce różnych przedstawień i wystaw

Commercial Quarter (Castle Street Conservation Area) obejmujący swoim zasięgiem centrum komercyjne miasta na którym znajdują się m.in. Liverpool Town Hall oraz szereg budynków biurowych i banków wybudowanych w XIX wieku w okresie największej świetności Imperium brytyjskiego

Cultural Quarter (William Brown Street Conservation Area) na terenie której znajdują się m.in.
St George's Hall

World Museum

Walker Art Gallery

Liverpool Empire Theatre

Katedra w Liverpoolu (Cathedral Church of Christ)

Katedra Metropolitarna w Liverpoolu (Metropolitan Cathedral Church of Christ the King)

Museum of Liverpool

bardzo popularne są licznie organizowane wycieczki śladami Beatlesów po miejscach gdzie grał zespół m.in. The Cavern Club oraz gdzie wychowywali się i mieszkali Sir Paul McCartney oraz John Lennon a także do muzeum The Beatles Story

Sudley House[

Victoria Gallery & Museum

Western Approaches - Liverpool War Museum

Croxteth Hall

Williamson Tunnels

Ceri Hand Gallery

Liverpool Playhouse

Liverpool Philharmonic Hall

Echo Arena

Speke Hall (drewniana zabudowa z XVI wieku)

Liverpool One (największe w Wielkiej Brytanii centrum handlowe na „otwartym powietrzu”)

stadiony piłkarskie Anfield i Goodison Park.




stadion Goodison Park

stacja Liverpool Lime Street

Katedra 

Katedra Metropolitarna

Pier Head

Muzeum 

Uniwersytet

Port lotniczy 




czwartek, 17 maja 2012

Birmingham

Wprowadzenie :

Birmingham – miasto (city) i dystrykt metropolitalny w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w hrabstwie metropolitalnym West Midlands.

Cały ośrodek metropolitalny (wraz z m.in. Coventry, Wolverhampton, Solihull, Tamworth, Dudley, Walsall) jest drugim pod względem ludności (po Londynie) w Wielkiej Brytanii – zamieszkuje go ok. 6 mln osób.

Ważny ośrodek przemysłowy (m.in. zakłady Rovera i Cadbury), kulturalny (Led Zeppelin, Black Sabbath, Judas Priest, Electric Light Orchestra, Napalm Death, City of Birmingham Symphony Orchestra, której dyrygentem był przez trzy lata Andrzej Panufnik) i akademicki (trzy uniwersytety).

Birmingham ma rozbudowany system kanałów, które łącznie są dłuższe od kanałów w Wenecji.

W mieście znajdują się stacje kolejowe Birmingham Moor Street, Birmingham Snow Hill, Birmingham New
Street.






Położenie

Miasto jest stolicą regionu West Midlands. Miasto leży niedaleko na zachód od geograficznego środka Anglii, na wysokości 150-200 m n.p.m.. Najwyższe miejsce znajduje się przy ulicy Broad Street. Centrum miasta leży na wapieniach. Z północy na południe przebiega przez miasto dział wodny między zlewiskami Atlantyku (dorzecze rzeki Severn) i Morza Północnego (dorzecze rzeki Trent). Na południe i zachód od miasta znajdują się wzniesienia Lickey Hills, Clent Hills i Walton Hill, dochodzące do 315 m n.p.m.






Budowa geologiczna

Miasto i okolice przecięte są uskokiem Birmingham Fault o przebiegu SW-NE, biegnącym z Lickey Hills przez Edgbaston, Bull Ring, Erdington i Sutton Coldfield. Na południe i wschód od uskoku zalegają warstwy Mercia Mudstone Group, znane jako margle kajpru, przekładające się ze zlepieńcami Bunter pebbles (pstry piaskowiec). Na północ i zachód od strefy uskokowej zalegają odporne piaskowce kajpru, o miąższości 45-180 m






Historia
W czasach rzymskich w okolicach współczesnego Birmingham znajdował się obóz wojskowy i skrzyżowanie szlaków. Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1086, z Księgi Sądu Ostatecznego (Domesday Book), gdzie Birmingham określono jako małą wioskę. W XII wieku na terenie Birmingham istniała osada targowa. W związku z odkryciem w pobliżu złóż rud żelaza oraz węgla kamiennego, od XVI wieku nastąpił rozwój przemysłu metalowego. Tutejsze zakłady zbroiły m.in. wojska Cromwella (dzielnica Gun Quarter). W XVIII wieku powstało tu centrum przemysłowe.

Od 1760 do lat 20. XIX w. rozwijała się w mieście i okolicy sieć kanałów.

W 1837 powstało pierwsze połączenie kolejowe - Grand Junction Railway, później następne - London and Birmingham Railway. W 1854 obie spółki oddały do użytku stację New Street Station. Kolejna spółka - Great Western Railway otworzyła stację Snow Hill station .

W XIX wieku miejscowość rozrosła się znacznie, a prawa miejskie uzyskała w 1889. W 1900 powstał uniwersytet (University of Birmingham).

Na przełomie XIX i XX wieku nastąpił dalszy rozwój miasta, ze szczególnym uwzględnieniem rozwoju przemysłu zbrojeniowego. W czasie II wojny światowej miasto dotknęły naloty bombowe, co spowodowało gruntowną przebudowę w latach 50. i 60. Centrum Birmingham z biurowcami i drapaczami chmur sprawiało niekorzystne wrażenie i było nazywane "betonową pustynią". Pod koniec XX wieku miasto zostało poważnie przebudowane, co uczyniło z niego nowoczesny ośrodek miejski.













Birmingham





wtorek, 15 maja 2012

Szkolnictwo w Anglii

Wstęp

Zasady szkolnictwa w Anglii bardzo różnią się od tego, w czym wyrośliśmy w Polsce. Anglia a nie Polska jest tu wyjątkiem, ponieważ wszyscy z całej Europy mają podobne problemy ze zrozumieniem angielskiego systemu oświaty i opanowaniem jego terminologii. Mówiono mi już, że samo zrozumienie angielskiego systemu szkolnictwa wymaga przynajmniej kilku lat studiów, czy nawet doktoratu. To jest może przesada – ale na pewno jest skomplikowany i co najmniej uciążliwy w zrozumieniu. Opisuję tylko to, co jest ważne i niektóre sprawy są z konieczności uproszczone a inne, niektóre może ciekawe, ale nie istotne szczegóły, po prostu pomijam.

Usiłuję jak najprościej wytłumaczyć zasady i praktykę z punktu widzenia dawania naszym dzieciom najlepszego wykształcenia i startu w życiu. Komu na tym nie zależy nie musi czytać dalej. Niech poradzi się sąsiada albo, jeszcze łatwiej, niech idzie do najbliższej szkoły ze swoją pociechą i niech ją tam zostawi.

Niniejszy artykuł posługuje się przykładami z Hrabstwa Devon, ale zasady równie dobrze odnoszą się do całej wyspy z wyjątkiem Szkocji.



Podstawy
Prawo angielskie nie obowiązuje obywatela do wysyłania dzieci do szkoły. Zobowiązuje go tylko do kształcenia dzieci (od 5 do 16 lat) według przepisów, programu i ustanowionych norm edukacyjnych. To znaczy, że swobodnie można uczyć dzieci w domu lub w nieformalnych grupach jeżeli spełnione są odpowiednie warunki i sama nauka poddawana jest regularnej kontroli. Niewiele ludzi to robi ale są tacy, którzy sami uczą swoje dzieci.

System edukacyjny dzieli się na trzy etapy: primary (szkoły podstawowe, od 5 do 11 lat), secondary (szkoły średnie, od 11 do 18 lat) i tertiary (szkoły wyższe, uniwersytety, politechniki itp.) Przed etapem primary jest przedszkole, zwane (po niemiecku) Kindergarten. Nie zajmuję się tematem Kindergarten.

Państwo zapewnia darmowe miejsce w szkole dla każdego dziecka od 5 do 16 lat w tzw. state schools, szkołach państwowych. Od 16 lat są również darmowe miejsca ale nie są one zapewnione. Większość dzieci chodzi do takich szkół.

Są też miejsca w szkołach prywatnych, znajdujących się przede wszystkim na etapach primary i secondary. Na prywatne szkoły mówi się różnie w zależności od odmiany szkoły i od intencji mówcy. Mamy trzy terminy: private school, public school (tak, dobrze jest napisane), independent school. Za wszystkie się płaci, ale w wielu wypadach istnieją stypendia, które mniej lub bardziej pokrywają opłaty. Do tych szkół należą znane miejsca jak Eton, Harrow, Westminster jak również mnóstwo mniej znanych. Obecny klimat polityczny nie sprzyja tym szkołom, ponieważ wielu polityków uważa, że ich istnienie jest wrzodem na cudownym ciele rozwijającego się egalitaryzmu i pędu do wyrównania społecznego.






Roczniki

System państwowy uległ wielu zmianom w ciągu ostatnich 45 lat, ale zmiany te nie objęły wszystkich rejonów Anglii. Na skutek tej niedokończonej reformy Anglia posiada tak, jak gdyby dwa równoległe systemy organizacyjne szkół średnich.

Po drugiej wojnie światowej dziecko chodzące do szkóły państwowej zaczynało chodzić do primary school w wieku 5 lat. W wieku 10-11 lat, na podstawie kilku testów przeprowadzana była selekcja dzieci, aby najzdolniejsze skierować do elitarnych szkół zwanymi grammar schools (nie ma to nic wspólnego z gramatyką - bardziej może z gramotnością). Testy maja nazwę eleven plus, często pisane jako 11+ (oznacza wiek, w którym dopuszczano dzieci do egzaminów). Pozostała większość szła do secondary modern schools (czasami zwanymi po prostu modern schools). Ogólnie mówiąc, czym lepsza szkoła primary tym było łatwiej dostać się z niej do szkoły grammar. Najczęściej szkoły grammar i secondary modern nie były mieszane (koedukacyjne).

W jednych i drugich szkołach dzieci uczyły się podstawowych przedmiotów, jak matematyka i angielski. Dzieci w szkołach grammar uczyły się jeszcze łaciny, kilku języków, przedmiotów ścisłych i zawsze była grupa przygotowywana na przyjęcie na uniwersytet. W wieku 15-16 lat zdawały poszczególne egzaminy (G.C.E. „o” level*, jak gdyby mała matura) z wachlarza przedmiotów, które mogły częściowo wybrać na zasadzie zdolności lub zamiarów. Większość odchodziła wtedy od szkoły i szła do pracy lub do szkoły zawodowej. Ci zdolniejsi specjalizowali się przez dwa lub trzy lata w trzech-czterech przedmiotach już ściśle związanych z ich zamiarami i zdawali te przedmioty jako G.C.E. „A” level*. Te ostatnie lata w szkole grammar (i także w innych szkołach) nazywa się nadal sixth form (Szósta Klasa, ponieważ stanowią one szóste i siódme lata ucznia w szkole) Na podstawie wyników tych egzaminów i ilości poszczególnych przedmiotów zdanych na G.C.E. „o” level ci młodzi ludzie byli przyjmowani lub odrzucani przez uniwersytety, które wcześniej wybrali. Po odrzuceniu mogli znów starać się o przyjęcie w kolejnym roku.

Dzieci w szkołach secondary modern nie były kierowane na wyższe studia i kończyły szkołę w wieku 15-16 lat po zdaniu egzaminów G.C.E. „o” level. Jednak bywały w tych szkołach zdolne dzieci, które nie zdały egzaminu 11+. Egzaminy 12+ i 13+ często umożliwiały tym dzieciom przejście do szkół grammar. Również uczniowie osiągający dobre wyniki w egzaminach „o” level przechodzili do szóstej klasy w najbliższej szkole grammar. Reszta szła do pracy, do szkoły zawodowej (technical college) lub na praktykę (appreticeship).

Jak widać, były trzy rodzaje szkół, do których chodzili uczniowie w wieku 11-18 lat: grammar, secondary modern i technical. Stąd nazwa tripartite system. Zwykle mówiono grammar school system.

Ten system nie podobał się władzom powojennym i lobb’istom płynącym nurtem co raz silniejszego socjalizmu demokratycznego (i mniej demokratycznego). Krytyki były ostre, zazwyczaj niesłuszne ale skuteczne. Zaczęto rozmontowywać system teraz zwany selective (czyli selekcyjny) i na jego miejsce zaczęto stawiać nowe szkoły i przerabiać stare. Ten nowy system miał za cel być non-selective (czyli nie selektywny) i w pełni mieszany (koedukacyjny). Zwany był comprehensive (wszechstronny). Było dużo oporu, dużo awantur i jeszcze więcej ofiar – wśród uczniów, oczywiście. Wielu obserwatorów zauważyło i wiele badań wykazało, że system comprehensive wcale nie poprawił ogólnego poziomu szkolnictwa, wręcz pogorszył go. Ale pchał Anglię mocno w kierunku wyrównania społecznego i jak to zwykle bywa, w dół.

Mniej więcej w tym czasie zostały przerobione egzaminy G.C.E. „o” level na takie, które też miały „wszechstronny” charakter, i które stosuje się dzisiaj. Są to egzaminy G.C.S.E. (General Certificate of Secondary Education) i, jak podkreślają nam w urzędach, wszyscy uczniowie do nich przystępują (ciekawe, ponieważ wcześniej było dokładnie tak samo z tą różnicą, że były one trudniejsze). Wyniki GCSE podawane są według stopni: A*, A, B i C, które oznaczają, że egzamin jest zdany, oraz D, E, F i G oznaczających, że egzamin został oblany. Ale, żeby nikt nie czuł się skrzywdzony to każdy jakąś ocenę dostaje.

Mimo ciągłego uporu lewicy w rządzie i różnych grup nacisku, reformy powoli traciły swój rozpęd i dziś w Anglii sytuacja wygląda następująco. W większości miast (Londyn, Birmingham) jak również i hrabstw (Kornwalia) wprowadzony jest system comprehensive. W niektórych hrabstwach (Buckinghamshire) pozostał system selekcyjny. W jeszcze innych hrabstwach, niektóre rejony posiadają system comprehensive a w innych przetrwał system selekcyjny. Tak jest właśnie w hrabstwie Kent i w Devonie, gdzie szkoły grammar istnieją w Plymouth, Torbay (Torquay, Paignton i Brixham) i we wschodnim Devonie w Colyton. Szkoły te są bez zastrzeżeń bardzo dobre, o czym świadczy ich wyposażenie, znakomite wyniki, dyscyplina i ogólne warunki pracy dla uczniów. Będę o nich jeszcze pisać.

Obok szkół grammar w tych rejonach Devonu znajdują się szkoły comprehensive, które w obecności tych elitarnych szkół są prawdopodobnie gorsze aniżeli byłyby w innym wypadku. Na takie szkoły należy uważać i bardzo ostrożnie je wybierać; jednak nie należy zapominać, że jakość szkoły zawsze wynika z "dodanej wartości" a nie z samych końcowych osiągnięć. Innymi słowy, wynika z podniesienia poziomu ucznia. Szkól secondary modern, między którymi znajdywały się świetne szkoły według tych kryteriów, zostało bardzo mało (znajdują się, na przykład, w Calderdale, w Trafford i w Kent).

Ogólnie nie można powiedzieć, że wszystkie szkoły comprehensive są złe ale w tych szkołach prędziej znajdziemy problemy z dyscypliną, narkotykami, ciążami czy łobuzerstwem i oczywiście niskie osiągnięcia naukowe. Są pewne ‘odmiany’ szkół comprehensive, na które warto zwracać uwagę ze względu na ich lepszy poziom. Są to szkoły wyznaniowe (denominational Schools) a przede wszystkim katolickie. Przeważnie, ale nie zawsze, szkoły katolickie mają lepsze wyniki i mniej problemów z dyscypliną. Jedną z najlepszych szkół w państwowych w Anglii jest katolicka The Oratory School w Londynie, gdzie Premier Blair wysyłał swojego syna. W Devonie i Kornwalii znajduje się kilka szkół katolickich. Katolickie szkoły mają taki plus, że katechizacja odbywa się na miejscu i nie ma potrzeby osobno umawiać się z proboszczem.



Szkoły prywatne 
Pośród szkół prywatnych znajdują się najlepsze pod względem wyników szkoły w tym kraju. Wiele z nich ma najlepsze wyposażenie i najlepszych nauczycieli. Szkół tych jest mało, często są oddalone od wszystkiego i od wszystkich, najtańsze już są drogie i najczęściej z powodu oddalenia przyjmują uczniów do internatu. Zaczynają się od etapu primary (na prywatne mówimy preparatory schools lub w skrócie prep schools). Szkoła Prep jest często częścią większej szkoły do lat 18 i tradycyjnie, dobrze sytuowani Anglicy wysyłali tam swoje dzieci (zwykle od wieku 7 lat) i mieli je z głowy na zawsze. (Potem w ramach zemsty takie dzieci wysyłały swoich rodziców do domów starców i też miały spokój!). Z dobrych prywatnych szkół wszyscy uczniowie dostają się na wyższe studia do dobrych uniwersytetów i z pośród nich wypływa wielu znanych przemysłowców, naukowców, polityków, lekarzy, adwokatów i innych przodujących obywateli.

Należy pamiętać, że nie wszystkie szkoły prywatne są dobre. Znajdują się wśród nich szkoły bardzo przeciętne i o wiele gorsze od państwowych szkół grammar, (i nawet gorsze od wielu szkół comprehensive) ale dalej istnieją, bo mimo ich poziomu są nadal wiele lepsze od większości szkół comprehensive. U nas w Devonie na pierwszym miejscu rankingu szkół BBC znajduje się państwowa Colyton Grammar School i dopiero na drugim prywatna Kelly College w Tavistock. W tym wypadku jednak, Kelly College jest bez wątpienia bardzo dobrą szkołą z tym, że Colyton Grammar School jest lepsza.

Szkoły prywatne trzymają się tego samego programu (national curriculum), co szkoły państwowe i uczniowie tych szkół zdają identyczne egzaminy w wieku 15-16 i 17-18 lat.


























poniedziałek, 14 maja 2012

NAJWIĘKSZE MIASTA ANGLII





Lista największych miast Anglii oraz dystryktów metropolitalnych, które mają powyżej 200 tys. mieszkańców: miasto liczba mieszkańców (2001)
Największe miasta Anglii

Londyn

Liverpool
Liverpool

1 Londyn 7 172 000

2 Birmingham 977 000

3 Sheffield 513 000

4 Bradford 468 000

5 Liverpool 439 000

6 Leeds 429 000

7 Manchester 393 000
Londyn
8 Bristol 381 000

9 Wakefield 315 000

10 Wirral 312 000

11 Dudley 305 000

12 Wigan 301 000

13 Coventry 301 000

14 Doncaster 287 000

15 Stockport 285 000

16 Sefton 283 000

17 Sandwell 283 000

18 Sunderland 281 000

19 Leicester 279 000

20 Nottingham 266 000

21 Bolton 261 000

22 Newcastle upon Tyne 260 000

23 Walsall 253 000

24 Rotherham 248 000

25 Kingston upon Hull 244 000

26 Stoke-on-Trent 241 000

27 Plymouth 240 000

28 Wolverhampton 236 000

29 Derby 222 000

30 Barnsley 218 000

31 Southampton 217 000

32 Oldham 217 000

33 Salford 216 000

34 Tameside 213 000

35 Trafford 210 000

36 Milton Keynes 210 000

37 Rochdale 205 000


38 Solihull 200 000

niedziela, 13 maja 2012

Ciekawostki o Anglii ; ** <3

- Największą temperaturą zanotowaną w Anglii było 38.5°C w Brogdale, Kent 10 sierpnia 2003

- W Londynie żyje 12 milionów ludzi – jest to największe europejskie miasto

- Drugie pod względem liczby ludności miasto w Wielkiej Brytanii – Birmingham zamieszkuje ponad siedem razy mniej ludzi niż w Londynie.

- Anglicy są najbardziej otyłym narodem w europie – 22.3% mężczyzn i 23% kobiet jest otyłych

- Najwyższą górą w Wielkiej Brytanii jest Ben Nevis w Szkocji – ma wysokość 1343 metrów

- 11% powierzchni Wielkiej Brytanii pokrywają lasy – Robin Hood ma się jeszcze gdzie chować.

- Anglicy co nie trudno się dziwić piją najwięcej na świecie herbaty – 2,5 raza więcej niż Japończycy i 22 razy więcej niż Francuzi czy amerykanie.

- Uniwersytet Oxforda miał kiedyś prawo zabraniające studentom wnoszenia do klas łuków i strzał.

- Policja w Wielkiej Brytanii nie nosi broni palnej – jedynie w nagłych wypadkach.

- Największy na świecie targ książek znajduje się w małej wiosce Hay-on-Wye na granicy Anglii i Szkocji. Wioska ta znana jest również z tego że proklamowała swoją niepodległość od Anglii w 1977 roku.

- Szkoły publiczne w Anglii są w rzeczywistości bardzo drogie – kosztują średnio 13500 funtów za rok. Zwykłe szkoły które są darmowe nazywane są szkołami stanowymi

sobota, 12 maja 2012

Angielskie święta ; *

Dzisiaj chciałam opisać , jakie święta obchodzimy w Anglii , o Anglii napisałam , o zabytkach stolicy również , a teraz zapoznam was ze świętami :)




All Saints - dzień wszystkich świetych. Obchodzony 1 listopada.
April Fools' Day - Prima Aprilis - Obchodzony 1 kwietnia.
Arbor Day - święto drzew. Obchodzone w różnych dniach.
Armistice Day - święto z okazji zakończenia I wojny światowej. Obchodzony 11 listopada.
Bank Holiday - święto publiczne w Anglii i Irlandii. Obchodzone jest kilka razy w roku.
Bonfire Night - dzień uczczenia udaremnionego spisku prochowego (1605r.) w Anglii. Obhodzony 5 listopada.
Boxing Day - drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia. Obchodzony 26 grudnia.
Groundhog Day - dzień świstaka obchodzony w USA w dzniu 2 lutego.
Columbus Day - dzień odkrycia Ameryki. Obchodzony w drugim poniedziałku października
Easter - Wielkanoc

Easter Monday - Wielki Poniedziałek
Father's Day - dzień ojca obchodzony w trzecią niedzielę czerwca
Flag Day - dzień flagi obchodzony 14 czerwca w USA.
Good Friday - Wielki Piątek
Guy Fawkes Night - dzień uczczenia udaremnionego spisku prochowego (1605r.) w Anglii. Obhodzony 5 listopada
Independence Day - święto niepodległości w USA obchodzone 4 lipca
Lincoln's Birthday - Urodziny Linkolna obchodzone 12 lutego
May Day - 1 maja
Memorial Day - dziń pamięci narodowej dla uczczenia amerykańskich ofiar wojen ochodzony 30 maja
Pancake Day - dzień tuż przed Wielkim Postem.
President's Day - Urodziny Waszyngtona obchodzone w trzeci poniedziałek lutego
St. Patrick's Day - święto irlandzkie obodzone 17 marca
St. Valentine's Day - walentynki obchodzone 14 lutego
Thanksgiving - święto dziękczynienia obchodzone w czwarty czwartek listopada w USA.
Veteran's Day - święto z okazji zakończenia wojny światowej obchodzone 11 listopada





piątek, 11 maja 2012

Jak na razie opiszę zabytki Londynu , później dodam zabytki innych miast Anglii ;)


Jakie zabytki warto zobaczyć ? 




Big Ben - ważący 14 ton dzwon umieszczony na szczycie 106 metrowej wieży (jednej z dwóch wież londyńskiego parlamentu). Uważany jest on za symbol Wielkiej Brytanii.
















































The Palace of Westminster - siedziba parlamentu, który składa się z dwóch izb: niższej - House of Comous (Izba Gmin) i wyższej - Hous of Lords.
















Westminster Abbey - Opactwo Westminsterskie - jedna z najbardziej znanych świątyni w Wielkiej Brytani. Tutaj odbywają się koronacje królów Anglii.























Buckingham Palace – oficjalna, stała rezydencja królewska od 1837r. Obecnie pałac ten jest zamieszkany przez królową Elżbietę II. Jej obecność sygnalizuje wciągnięty na maszt sztandar. Przed pałacem można obejrzeć słynną na całym świecie ceremonię zmiany warty.






















Katedra Św. Pawła - ma ona około 220 metrów długości i około 110 metrów szerokości. Msze odbywają się tutaj jedynie w niedziele i Boże Narodzenie, jednak za uczestniczenie w takiej liturgii pobierana jest opłata. W środku katedry znajduje się kilka godnych uwagi galerii.















Tower Bridge – najpopularniejsza atrakcja miasta. Most nad Tamizą, zbudowany z dwóch wież i dwóch przęseł. Każde przęsło waży około 1100 ton i podnosi się do góry w ciągu 1 min 30 sekund. Niestety, coraz rzadziej widuje się wysokie statki, toteż most podnosi się zaledwie kilka razy w tygodniu.






























Tower of London - twierdza położona nad północnym brzegiem Tamizy, tuż przy Tower Bridge, otoczona kilkoma rzędami murów i dawnym korytem fosy, obecnie zarośniętym trawą. Centralną część warowni stanowi White Tower ( Biała Wieża) gdzie obecnie mieści się imponująca kolekcja zbroi i innych militariów. 
























Madame Tussauds – słynne muzeum figur woskowych. Wystawa podzielona jest na kilka części, gdzie zwiedzający mogą podziwiać znanych, jak i tych cieszących się złą sławą postaci zarówno w przeszłości jak i również w teraźniejszości. Wśród kilkuset figur można także zobaczyć dwóch Polaków: Jana Pawła II oraz Lecha Wałęsę.














Tussauds London Planetarium – kopalnia wiedzy na temat astronomii. Są tu figury woskowe Galileusza i Einsteina oraz przestrzenne modele ich teorii. Oprócz tego można tam zobaczyć różne rekwizyty związane z dziedziną astronomii. Można tu wejść na ten sam bilet co do Madame Tussauds.














London Eye - najwyższe na świecie koło widokowe, swoją konstrukcją przypominające koło rowerowe (200 razy większa od zwykłego koła rowerowego). Umożliwia podziwianie panoramy Londynu w promieniu 48 km.


























Wembley - drugi co do wielkości stadion w Europie (zaraz po Hiszpańskim Camp Nou). Obecnie na trybunach może równocześnie zasiąść 90,000 widzów. Na Wembley Stadium odbywają się mecze piłki nożnej, rugby, żużel, zawody lekkoatletyczne oraz koncerty.




























Trafalgar Square – przepiękny plac w sercu centralnego Londynu z piękną kolumną Nelsona, fontanną oraz dwoma pomnikami: Jakuba II i Jerzego IV. 
























Muzea: Science Museum, British Museum, Natural History Museum, War Museum, London Dungeon, Victoria and Albert Museum, Tate Modern. Wstęp do muzeów jest bezpłatny!!! 





















czwartek, 10 maja 2012

LONDYN ♥♥

Skąd pomysł na bloga .? Od zawsze fascynowała mnie ANGLIA  i jej STOLICA   . Wszystkie zabytki oraz pewne miejsca wzbudzały we mnie podziw , fascynację . Dlatego blog będzie głównie o Anglii ♥





ANGLIA (WPROWADZENIE) -  w przeszłości samodzielne królestwo, obecnie największa i najludniejsza część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Anglię zamieszkuje 83% całkowitej populacji państwa. Region zajmuje dwie trzecie wyspy Wielkiej Brytanii i posiada granice lądowe z Walią na zachodzie i Szkocją na północy. Wyspa oblewana jest przez Morze Północne, Morze Irlandzkie, Ocean Atlantycki i Kanał La Manche. Stolicą Anglii jest miasto Londyn. 






Ustrój : 

Anglia, w odróżnieniu od innych krajów Wielkiej Brytanii, nie posiada własnego parlamentu i pozostaje pod jurysdykcją parlamentu brytyjskiego*. W ten sposób deputowani pochodzący spoza Anglii mogą mieć wpływ na wewnętrzne sprawy tego kraju. Anglia dzieli się na 9 jednostek administracyjnych (regionów). Poza Londynem, który posiada wybieralnego burmistrza* (Mayor) i zgromadzenie (London Assembly), regiony nie posiadają władz wybieranych w wyborach bezpośrednich.


* PARLAMENTU BRYTYJSKIEGO : Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej , 
Na jego czele stoi monarcha brytyjski, obecnie królowa Elżbieta II.


* BURMISTRZA :  przewodniczący zarządu/magistratu gminy miejskiej, zazwyczaj obieralny.





Ciekawostka , Flaga Anglii :





Flaga Anglii to krzyż świętego Jerzego, czyli czerwony krzyż na białym tle. Według legendy z XII w. św. Jerzy zabił smoka, a następnie umoczywszy miecz w krwi bestii narysował krzyż, który stał się symbolem Anglii. Krzyż św. Jerzego jest równocześnie składnikiem flagi Wielkiej Brytanii (tzw. Union Jack).
Krzyż, szeroki na 1/5 jej wysokości, na białym polu. Jej proporcje wynoszą 5:3.





Na koniec cofniemy się wstecz i zapoznamy się z historią Anglii  ♥_♥ 




Historia Anglii rozpoczyna się w czasach prehistorycznych, ok 4500 lat temu, kiedy tereny Anglii zamieszkiwane były przez plemiona Keltów. W tym czasie również powstał słynny Stonehenge. W roku 55 i 54 BC, Julius Caesar rozpoczął swój podbój Anglii ale wycofał swoje wojska. Rzymianie powrócili do Anglii w 43 roku AD za panowania Klaudiusza. Podbili wówczas prawie całą wyspę z wyjątkiem terenów obecnej Szkocji. Panowanie Rzymian trwało do 410 roku, kiedy to wyspa zaostała zaatakowana przez trzy ludy germańskie: (Jutowie, Sasi i Anglowie). Anglia została podzielona na szereg małych królestw. Ludność Anglii w tym okresie drastycznie zmalała z powodu epidemii ospy. Wyspa jest także przedmiotem ciągłych ataków Wikingów (pierwsze najazdy w roku 800 AD). Anglosasi podzielili kraj na siedem królestw (Nortumbria, Wessex, Sussex, Essex, Królestwo Wschodnich Anglów, Królestwo Kentu, Mercja). Wszystkie królestwa brytyjskie walczyły o dominacje. Alfred Wielki (Dynastia Wessex) był pierwszym królem angielskim, a jego następcy, podobnie jak on sam, rządzili zjednoczonym krajem (z wyjątkiem leżących na północy kolonii duńskich, zwanych Danelaw). Zachowała się moneta z ówczesnej mennicy londyńskiej opatrzona łacińskim napisem Alfred rex Anglicorum (Alfred król Anglików). Potomkowie Alfreda nie dorównywali mu zdolnościami. Po ofensywie Duńczyków w 1016 Anglia stała się częścią duńskiego imperium króla Kanuta Wielkiego. Po jakimś czasie przywrócono dynastię Wessex. Po śmierci Edwarda Wyznawcy, władzę przejął mimo pretensji Normanów, Harold Godwinson. Panowanie Anglosasów trwało do czasu najazdu Normanów w 1066 (bitwa pod Hastings). Książę normański Wilhelm Zdobywca podbija Anglię i staje się jej władcą. Aby wzmocnić władzę królewską, Wilhelm Zdobywca obsadził istniejące jednostki terytorialne, zwane hrabstwami, zaufanymi urzędnikami (szeryfami), którzy zbierali podatki oraz sprawowali sądy. Jednocześnie zobowiązał wszystkich rycerzy do wierności wobec króla. Wilhelm ogromną wagę przywiązywał do sprawnego funkcjonowania systemu podatkowego. Temu właśnie zawdzięczamy stworzony w 1085 kataster (spis) podatkowy, znany jako Domesday Book (ang. Księga Dnia Sądu Ostatecznego). Stanowi on nieocenione źródło do poznania stosunków społecznych i gospodarczych kraju. Podbój Walii dokonał się ostatecznie w roku 1282, za panowania Edwarda I. Dwa lata później statut z Rhuddlan przyłączył Walię do korony angielskiej. Aby uspokoić ludność walijską, urodzony na tej ziemi przyszły król Edward II otrzymał tytuł księcia Walii, czym zapoczątkował tradycję nazywania tak najstarszych synów panującego monarchy. Unia administracyjna nastąpiła ostatecznie w roku 1536.




DZISIAJ TO NA TYLE , JUTRO OPISZĘ ZABYTKI DOBRANOC ; * 

+ mapka